Warszawska giełda będzie tokenizować dzieła sztuki

2021-11-19 00:00:00
26 listopada br. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz Artinfo.pl podpiszą memorandum o partnerstwie, w ramach którego powstaną ramy biznesowe umożliwiające tokenizację dzieł sztuki, a w szczególności obrazów - informuje serwis Bankier.pl.

Jak czytamy w komunikacie giełdowym, "głównym celem współpracy jest zwiększenie transparentności rynku sztuki oraz dostępności dzieł sztuki dla klientów detalicznych, a także zmniejszenie kosztów transakcyjnych poprzez zastosowanie technologii blockchain. Na podstawie porozumienia o współpracy ma powstać opis funkcjonowania rynku stokenizowanych obrazów wraz z jego wszystkimi komponentami instytucjonalnymi".

- Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się rozwojowi rynku dzieł sztuki w Polsce i na świecie. Widzimy, że nasze doświadczenia związane z budową polskiego rynku kapitałowego od podstaw mogą mieć zastosowanie również w tej sferze. Chcemy głębiej poznać rzeczywistość obrotu sztuką - przyznał w rozmowie z serwisem Bankier.pl Adrian Kutnik, CFA Dyrektor Private Market GPW.

Warto dodać, iż wspomniane memorandum zostanie podpisane podczas ceremonii otwarcia 18. Warszawskich Targów Sztuki, które już 27 i 28 listopada. W ich trakcie, poza prezentacją dzieł sztuki, odbędą się też wykłady i rozmowy prowadzone z udziałem ekspertów i artystów. Na sobotę, 27 listopada na godz. 13:15, zaplanowana jest dyskusja pt. „Tokenizacja - przyszłość rynku dzieł sztuki”.

Źródło: Bankier.pl